BODRUM ISI POMPASI

Isı pompaları ISITMA & SOĞUTMA & KULLANIM SICAK SUYU ve havuz suyu ısıtma & serinletme için kullanılır.

 

Isı pompaları çevredeki potansiyel ısı enerjisini transfer edererek bir kompresör yardımı ile bu enerjinin seviyesini arttırır. Çevrede potansiyel enerji 3 şekilde korunur (HAVA & SU & TOPRAK ). Isı pompaları da kullandıkları enerji kaynağına göre isim alırlar. Bunlar havadan suya, sudan suya ve topraktan suya olarak özetlenebilir. Daha gelişmiş AVM tarzı büyük alışveriş merkezlerinde ise sudan havaya ve topraktan havaya sistemler kullanılabilmektedir.

 

Çalışma sistemini kısaca özetleyecek olursak ;

kompresör sistemi, Isı Karno geri dönüşümlü devirde çalışmakta olup , çevredeki ısı enerjisini kompresör ve soğutma aracının (buharlaştırma-kondenzasyon) fazlı dönüşümü ile ısıtılmakta veya soğutulmakta olan suya “transfer” eder.

 

Buna göre enerji transferinin tipik katsayısının 3 ile 5 arasında değişmesi tuhaf görünmemelidir, yani kompresöre yüklenen her 1 kWh elektrik enerjisi karşılığında , ısıtılmakta veya soğutulmakta olan suya verilen 3-5 kWh arasında ısı enerjisi elde edilir.

Bir kıyaslama yapılacak olursa elektrikli termosifon, elektrik enerjisini tamamen ısı enerjisine dönüştürmekte , yani 1 kWh elektrik enerjisinden ısıtılmakta olan suya verilmek üzere 1 kWh ısı enerjisi elde edilmektedir.Isı pompalarının bu çalışma rejimi onu çok ekonomik yapar.

Özellikle toprak veya su kaynaklı ısı pompalarında 1kwh enerjiden yaklaşık 7 kwh enerji elde edilebilmektedir.

 

Günümüzde ılıman iklime sahip bölgelerde daha çok havadan suya ısı pompaları tercih edilmektedir. Havadan suya ısı pompalarının ilk kurulum maliyetleri toprak & su kaynaklı sistemlere göre daha düşüktür. Daha soğuk bölgelerimizde ise toprak & su kaynaklı ısı pompaları tercih edilerek enerji maliyetleri çok büyük oranda düşürülmektedir.

Havadan suya bir ısı pompasının enerji sarfiyatı doğalgazla çalışan sistemlere göre bile %30 daha düşüktür. Ekteki tablo İGDAŞ firmasının hazırladığı karşılaştırma tablosudur.

 

Isı pompaları çalışma maliyetlerini düşürmesinin yanında aynı zamanda, Çevreci, Patlama riski olmayan, Atık gaz salınımı bulunmayan sistemler oldukları için, Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Bir çok Avrupa ülkesinde 70 li yıllardan beri ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımında tercih edilmektedir. Özellikle kalkınmış ülkeler arasında bulunan İsveç ve Almanya ısı pompası konusunda lider konumda bulunmaktadır.

Yenilenebilir enerjiler sonsuzdur, çevrecidir ve ekonomik açıdan oldukça verimlidir.

 

ISI POMPASI Sistemleri dünyada yaklaşık 50 yıldır kullanılmakta olan, Amerika ve Avrupada enerji tasarrufu nedeniyle, devlet tarafından teşvik edilen,milyonların üzerinde kullanımı olan bir sistemdir.

 

Türkiye''de ise yakın zamanda kullanılmaya başlamıştır.

 

İsveç , Norveç , Danimarka , Hollanda , Avusturya , Almanya , Kanada , Amerika gibi soğuk iklimlerde çok geniş olarak kullanılmaktadır.

 

2009 ylında Almanya da 50000 cihaz monte edilmiştir.

 

2010 yılı için 60000 adet ısı pompası dönüşümü planlanmıştır.

 

Birçok Avrupa ülkesinde teşviklerle sistem hızla yaygınlaşmaktadır.

 

Hollanda da doğal gaz kullanımı hergeçen gün azalmaktadır.

 

İsveçte birçok yerleşim yerinde doğalgaz hattı bile yoktur.

 

Nerdeyse ülkenin tamamında ısı pompası cihazları ile ısıtma yapılmaktadır.

 

 

 

 

NIBE ISI POMPASI SİSTEMLERİ İNVERTER KOMPRESÖR SİSTEMİ İLE EN YÜKSEK VERİMİ YAKALAMAKTADIR. 12 KW LIK BİR ISI POMPASI, SAATTE YAKLAŞIK 2,7 KW ENERJİ TÜKETMEKTEDİR.

 

NİBE FİRMASI SADECE ISI POMPASI ÜRETİMİ YAPAN VE 1950 YILINDAN GÜNÜMÜZE KADAR FAALİYETİNİ SÜRDÜRMEKTE OLAN BİR FİRMADIR.

 

DİĞER FİRMALAR GİBİ ISI POMPASI ÜRETİMİNİ FASON OLARAK BAŞKA MARKALARA YAPTIRMAMAKTADIR.

 

-20 DERECEYE KADAR ÇALIŞABİLMEKTEDİR.

 

HAVADAN SUYA SİSTEMLERDE, 3,28 GİBİ YÜKSEK COP DEĞERİNE SAHİP ÜNİTELERDEN BAŞLAR.

 

 

 

ALFA TEKNİK

YAPI

 

Cumhuriyet Bulvarı No:70/A Bodrum/MUĞLA

 

+90 252 358 6796 – 533 740 9640

www.bodrummuhendislik.com & info@bodrummuhendislik.com & www.daikintr.com

 

 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.63816.6647
Euro7.27057.2996
Hava Durumu
Takvim
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret156994