Bodrum Motor Sarımı

AC-DC Motor Sarımı

 

Bodrum ac-dc motor sarımı

Günümüz sanayi tesislerinde kullanılan her marka, her tip ve güçteki elektrik motorların sarım işlemi tecrübeli personelimiz ile sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.


 

Bodrum Motor Bakım Onarım

 

Bodrum motor bakım onarım

Her türde elektrik motorlarına uygun yedek parça değişimi, sarımı, bakım onarım ölçüm ve expertiz hizmetlerini yerine getirmekteyiz.

 Bodrum Dalgıç Pompa Tamiri

 

Bodrum dalgıç pompa sarımı

Plastik izoleli özel tel ile dalgıç pompa tamiri, sarımı, bakımı ve yedek parça değişim hizmetlerini sunmaktayız.

 

Alçak gerilim her tipte ve her güçte elektrik motorları için çözüm ortaklarımıza ve müşterilerimize verdiğimiz hizmetler arasında; AC-DC Motor Sarımı, Motor Bakım-Onarım, Silobas Motoru Sarımı ve Yedekleme, Dalgıç Pompa Sarımı ve Yedek Parça değişimi, İthal ve Yerli Motor Satışı, Makine-Motor Saha Hizmetleri ve Expertizi bulunmakla birlikte, dünya standartlarında belgeli son teknoloji ekipmanlarla pratik çözümler sunmaktayız.

  

Bodrum AC AG MOTOR SARIMI

ALFA BODRUM MÜHENDİSLİK MOTOR VE GENERATÖR 'e sarıma gelen motorunuza hangi işlemlerin yapıldığı ve haklı gururumuz olan kalitemizin nasıl oluştuğu aşağıda anlatılmaktadır;

 

1- Ön expertiz;

 

a) Motor görsel incelemeye tabii tutulur. Gövdesinde , Kaplin, Mil , Klemens vb. yapı ve aksesuarları incelenerek durum tespiti yapılır ve bulgular kayıt edilir.

 

b) Kaplin veya kasnağın mil üzerindeki konumu kumpas ile ölçülerek kayıt altına alınır. Kaplin/kasnak mevcut ise çektirilerek demonte edilir. Kasnak vidalı sıkma tip ise civataları sökülerek demonte edilir. Kaplin/kasnak  sıkı geçme ise varsa sabitleme civatası sökülür.

Kaplin/kasnak 120 derece açılı özel çektirme makinesi ile çektirilir. Toleransı sıkı olan kaplin/kasnak 'larda malzemeye zarar vermemek için oksijen kaynağı ile ısı uygulanarak demontaj gerçekleştirilir.

 

c) Müşteriden alınan bilgiye göre oluşan mevcut problem sebepleri hakkında ön fikir elde edilerek uygulanacak standart ve ileri expertiz yöntemleri belirlenir.

 

d) Kaplin/kasnak demonte edildikten sonra komparatör ile kaplin yeri salgısı ölçülür. Kaplin yeri salgısı standart olarak mil kaplin yeri ortasından yapılarak salgının  %3-5 sınır değerinde olup olmadığı kontrol edilerek kaydedilir. 

2- Demontaj;

 

a) Kapaklar nokta ile markalandıktan sonra civataları sökülür. Varsa çektirme civataları veya levye yardımı ile kapaklar demonte edilir. Ağır kapaklar vinç yardımı ile veya hafif kapaklar el ile mil üzerine düşürmeden demonte edilerek üniversal palet üzerine konulur.

 

b) Rulman ve yağlama flanşları çektirmeler ile demonte edilir. sıkı toleranslar için oksijen kaynağı ile ısı uygulanır. Yağlama flanşlarında sabitleme civataları varsa gevşetilir.

 

c) Varsa Bilezik gruplarındaki kömürler sökülür ve ihtiyaç olması durumunda kömür hamili demonte edilir.

 

d) Rotor miline uygun çapta boru takılarak çift vinç yardımı ile veya tek vinç ile karşıt ağırlık oluşturarak stator içerisinden demonte edilir.

 


3) Expertiz;

 

a) Kapak ve rulman toleransları ve mil ile kaplin/kasnak toleransları iç ve dış çap mikrometreleri ile ölçülerek mekanik expertiz formuna kaydedilir.

 

b) Sağlam olan sargıların izolasyonu megger cihazı ile ölçülür ve elektrik expertiz formuna kaydedilir. İzolasyon düşük ise enerji kabloları  klemens bağlantılarından sökülür ve ölçülen rotor ise enerji bağlantıları bileziklerinden sökülerek izolasyon düşüklüğünün nerden kaynaklandığı tespit edilir.

 

c) Isı ölçer ve ısıtıcıların avometre ile ölçülerek direnç kontrolleri yapılır. Senkron makine ise varsa diyot ve varistörleri avometre ile ölçülerek kontrol edilir.

 

d) Sarımı yapılacak nüveye ısınma testleri yapılır. Nüvede ısınma tespit edildiğinde sarım öncesi kısmi veya komple dağıtılarak onarımı ve yalıtımı yapılır.

  

4) Sarım Hazırlığı;

 

a) Mevcut sargılar çektirme ve yakma yöntemi ile nüvesine zarar vermeden demonte edilir.

 

b) Nüvede ısınma testlerinde problem çıkması durumunda kısmi veya komple dağıtılarak onarımı ve yalıtımı yapılır. Dağıtılan nüveler onarım sonrası preste basılarak orjinal ölçüsüne getirilerek toplanır.

 

c) Nüvedeki tüm yalıtım malzemeleri yakılarak temizlendikten sonra nüve oluk içi zımparalanarak çapaklarından arındırılır ve oluk ağızları eğelenerek sivri yerleri törpülenir.

 

d) Nüve mekanik temizlik sonrası basınçlı  hava ve solvent ile temizlendikten sonra astar boya ile boyanarak sarıma hazır hale getirilir.

  

5) Sarım ;

 

a) Oluk yalıtımı minumum F sınıfı nomex persbant ile yapılır.presbantın her iki baş kısmı oluktan yaklaşık 1 cm dışarı olacak şekilde kesilir ve alt tarafı komple çember olarak cam veya makaron yalıtkan kullanılarak bobin tellerine destek yapılır. Böylece oluk çıkışı yalıtımların bobinlerdeki manyetik yüklere karşı mukavemeti arttırılır.

 

b) Bobinler için tel seçimi önemlidir. Biz kalite için 210 °C ısıya  ve korozyona dayanıklı "Theic Polyesterimide  ve üzeri Polyamide-imide" emaye kaplı grade2 sınıfı tel kullanılyoruz. Bu tel özel sipariş ile yapılmakta ve motor için gerekli paralel sayısına uygun makaralarda sipariş edilerek ek yapmadan bobin hazırlanmaktadır.

 

c) Bobin hazırlamada kullanılan makara ,gerdirme ,kalıp ve sarma makineleri bu işe uygun dizayn edilmelidir.

 

d) Bobinler oluklara atılırken nüveye temas ederek emayesi çizilmemesi için bobin telleri oluklara polyester klavuzlar eşliğinde indirilir.

 

e) Oluktaki iki bobin grubu arasına nomex presbant konulur .Bunun amacı aynı olukta faklı fazlara arasını yalıtmak ve yüksek voltaj farkı olan aynı faza ait bobinleri de yalıtmaktır.

 

f) Bobin başlarındaki fazlar özel kesim  nomex presbantlarla yalıtılırlar. Eğer motor frekans konvertör ile tahrik ediliyorsa her oluk çıkışı bu şekilde yalıtılırlar.

 

g) Oluklar H sınıfı cam veya F sınıfı fiber levhadan oluğa sıkı geçecek ölçüde form verilerek bobinler kapatılarak elektromanyetik etkilere karşı mukavemeti arttırılır.

 

h) Bobin başları ipek veya cam bant ile ve kalkış momentleri yüksek motorlarda polyglass bant kullanılarak  bağlanır.

 

i) Bobin serilemeleri veya paralellemeleri için tellerin emaye izoleleri özel el cihazları ile temizlenir.

 

j) Bobin bağlantıları gümüş kaynak ve bakır yüzük kullanılarak yapılır.

 

k) Faz çıkış kabloları motor gücüne uygun kesitte çok telli plastik kılıflı kablo üzerine H sınıfı silikon makoron takviyesi ile hazırlanır ve uçları  uygun kesitte pabuçlanır.

 

l) Sarımı tamamlanan stator sargısına her faz'a ısı algılayıcı RTD monte edilir kabloları silikon makoron ile klemense çıkartılarak uçları pabuçlanır.

 

m) Motor bilezikli motor ve yapılan sarım rotor sargısı ise yukarıdaki işlemler dışında merkezkaç kuvvetlere dayanabilmesi için sargı başları polyglass bant ile bandajlanır. Bu işlem için uygun torkta gergi sağlayan özel tezgah ve aparatlar gereklidir.

 

n) Sargı fırında 15 saat 130 °C 'de ısıtılarak kurutulur.

 

o) Sargılar fırından çıkartılarak sıcak durumda iken daldırma ve püskürtme yöntemi ile uygulanan fırın  kurumalı vernik ile verniklenir.Bu yöntem ile sargı içine kadar verniğin yayılması sağlanır.

 

p) Verniklenen sargı tekrar fırınlanarak 15 saat 130 °C 'de ısıtılarak kurutulur.

 

r) Vernik kuruduktan sonra kalıntıları nüve üzerinden temizlenir.

 

s) Sargı başlarına motor gücüne uygun güçlerde dış kılıfı 200 °C 'ye dayanıklı özel nem alıcı ısıtıcılar monte edilir. Isıtıcılar F sınıfı polyglass bant ile sargılara bağlanır ve kabloları silikon makaron ile klemense taşınarak uçları pabuçlanır.

 

6) Sargı testleri ;

 

a) Sargıların megger ile izolasyon testleri yapılır.

 

b) Sargıların  maximum 15 ampere kadar 1/10000 hassasiyetinde DC dirençleri ölçülür

 

c) Sargıların Hi-POT ve SURGE testi ile şaseye ve bobin ve spirler arasına karşı yüksek gerilim ile izolasyon dayanım testleri yapılır.

 

d) Sargı RTD ısı ölçer ve ısıtıcıların direnç kontrolleri yapılır.

 

7) Sargı ve parça temizlikleri ve bakım ve onarımları

 

a) Sarımı yapılmayan sargılar ve motor parçaları özel yıkama kabininde basınçlı sıcak su deterjan ve solvent ile temizlenir. Temizlik sonrası sargılar sarım yapılan motorlara uygulanan fırınlama işlemine tabi tutulur ve fırın sonrası koruyucu vernik ile verniklenir.

 

b) Varsa fırça tutucular kumlama makinesinde kumlanarak kir ve oksit tabakalarından arındırılır. Oksitlenen izolatörlerde aynı şekilde kumlanarak temizlenir.

 

c) Varsa bileziklerin tornası yapılırarak yapılarak ovalitesinin %2 seviyelerine getirilir  ve yüzeyi taşlanarak yüzey pürüzlülük değerleri 1,25-1,75 mikrometre aralığına getirilir.

 

d) Aşınan ve vernik dolan civata diş  yuvaları klavuz ile temizlenir.

 

e) Bozuk olan yatak yerleri ve flançlar burçlama yöntemiz ile onarılır ve mikrometre ile toleransında olup olmadığı kontrol edilir.

 

f) Rotor tüm dönen parçalrı ile ISO 1940-1 standardına ve kaplin/kasnağın kamalanma şekli ve balanslanma şekline göre tam kama veya yarım kama ile balansı alınır. Kaplin/kasnağın balansı aynı standart ve kamalanma yöntemi dikkate alınarak ayrı olarak balansı alınır.

  

8) Montaj

 

a) Rotor miline uygun çapta boru takılarak çift vinç yardımı ile veya tek vinç ile karşıt ağırlık oluşturarak stator içerisinde monte edilir.

 

b) İç yağ kapakları mile geçirilir.

 

c) Rulmanlar endüksiyonlu ve demanyetizasyonlu rulman ısıtma cihazı ile ortam sıcaklığına 80°C ilave edilerek ısıtılır ve ısınma sonrası demanyetize edilerek mil üzerindeki yuvasına monte edilir.

 

d) Rulman içi ve yağ kapaklarındaki yağ haznesi yeterli miktarda ve özellikte gres yağı ile yağlanır.

 

e) Kapaklar monte edilerek tüm civatalara gevşemeyi önleyici yaylı rondela takılarak uygun tork ile sıkılır.

 

f) Fırçalar tutucular ile bilezik arasındaki mesafe 2-2,5 mm olarak ayarlanarak fırçalar monte edilir. 

 

g) Kaplin/kasnak üzerine alev vurulmadan özel imal edilmiş endüksiyonlu ve demanyetizasyonlu kaplin ısıtma cihazı ile ısıtılarak mil üzerine monte edilir.

 

9) Final Testi ;

 

a) Sargıların megger ile izolasyon testi yapılır.

 

b) Bilezikli motor ise bilezikler açık devre iken statora nominal voltaj vererek stator akım, kayıp güç ve rotor voltajları kontrol edilir. Rotor sargılarının uygun ve eşit gerilim çıktığı kontrol edilir. Kayıp güçler motorun demir kaybıdır.

 

c) Motor nominal voltajında döndürülerek stator akım, kayıp güçleri kayıt edilir. Bu güç motorun demir ,rüzgar ve sürtünme kaybıdır.

 

d) Motorun mili kilitlenir ve stator anma akımı geçirilerek statorun gerilim ve gücü kayıt edilir. Bu güç motorun bakır kaybıdır.

 

e) Motor nominal devrinde dönerken yataklardan vibrasyon ölçümü yapılarak vibrasyon analizi , balans kontrolü yapılır ve rulman performansları ölçülür.

 

f) Rulman kulaklığı ile rulmanların sesi dinlenir.

 

g) 30 dk çalışma sonrası yatak sıcaklıkları ölçülerek kontrol edilir.

  

10) Paketleme ;

 

a) Testten geçen motor gövdesi temizlenerek boyanır.

b) Boyası kuruyan motor streç filim ile kaplanarak üniversal palet üzerine özel bağ ile bağlanarak sevke hazır hale getirilir.

 

MOTOR BAKIMLARI

Elektrik Motor ve Generatörleri hesaplanan çalışma saatleri sonrasında bakımlarının yapılması gereklidir.  Bu bakımlar, makinenizin plansız duruşlarını önlemesi ve daha büyük ve masraflı hasarların oluşmasını engellemesi için yapılmaktadır.

 

Bakım zamanlarını etkileyen faktörler şu şekildedir. ,

 

Makinenin cinsi;  AC, DC , Generatör .

 

Makinenin tipi ; sincap kafes, bilezikli ,kollektörlü ,rulmanlı ,metal yataklı .

 

Makinenin özelliği; Koruma sınıfı, çalışma sınıfı ,devri .

 

Makinenin sürdüğü /sürüldüğü ekipman  ve özelliği; Değirmen ,pompa, kompresör ,fan ,redüktör ,kayış kasnak,dizel motor,türbin.

 

Makinenin çalıştığı ortam ; Ortam Isısı , ortam kimyası ,ortam tozu vs etkilidir.

 

Genellikle motorların bakım zamanını motoru makinesinde kullanan imalatçılar belirleyerek makinenin manuelinde belirtirler. Aksi halde uzman görüşü ve kullanım tecrübesi ile bakım zamanları  belirlenmelidir.

 

AC bilezikli motorlar için ortalama 3 yıl , sincap kafesli motorlar için 4-5 yıl DC motorlar için 2 yıl atelye bakım peryotları planlanmalıdır. ( Diğer faktörler gözönüne alınarak bu süreler uzatılır veya kısaltılabilir.)

 

Generatörlerin saha ve atelye bakım planlaması çalışma saatlerine ve start sayılarına göre hesaplanarak yapılmalıdır.

 

MOTOR BAKIMLARI

1- ÖN TEST;

a) Motor ve Generatörler bakım öncesi mümkünse yerinde izolasyon ve vibrasyon ölçümleri yapılarak kayıt altına alınmalıdır.

 

b) Motor ve Generatörler atelyede demontaja başlamadan önce ön teste tabi tutulmalıdır

 

Ön testte makinenin durumu dikkate alınarak;

 

-Sargıların izolasyon testleri yapılır .

 

-Sargı ısıtıcı ve sargı ve yatak RTD’leri ölçülür.

 

Motorlar mümkünse nominal voltaj ve devrinde döndürülerek elektriksel ve mekaniksel ölçümleri yapılarak kayıt altına alınırlar.

 

Ön testte ;

 

- Motor sargılarının durumu

 

- Hava aralığı ,

 

- Stator ,rotor nüve gevşekliği

 

- Bilezik , kollektör gevşekliği

 

- Rulmanların durumu

 

- Rotor balansının durumu

 

Kontrol edilerek tespitler yapılır.

 

2- KAPLİN VE RULMAN ÇEKİLMESİ;

a) Motordakaplin veya kasnak olması durumunda demonte öncesi mildeki konumları kumpas

ile ölçülerek kaydedilir . Kaplinin mil kamasına göre yapısı incelenir. Kaplinde sabitleme civatası olması durumunda gevşetilir .

 

b) Kaplin 120 derece açılı ayakları olan hidrolik çektirme ile milden çekilir. Bunun sebebi kaplinin mil üzerinde kasmadan

çektirmek  ve kaplin ile mile zarar gelmesini önlemektir.

Kontrollü bir şekilde verilen basınç ile birlikte kaplin üzeri alevli ısı kaynağı ile ısıtılarak genleşmesi sağlanır ve bu şekilde kolayca  mil üzerinden çektirilir.

 

3- SALGI  ÖLÇÜMÜ;

a) Kaplin demonte edildikten sonra milüzerinde komparatörle salgı ölçümü yapılır. Salgının kaplin yeri orta bölgesinde   % 3-5 ‘i geçmemesi gerekir.

 

b) Salgının %3-5 i geçmesi durumunda milin onarılması gerekmektedir.  .Salgılı bir mil yükle bağlantı

Yapıldığında eksenden kayacak ve vibrasyon meydana getirecektir.

 

Kaynak ile onarımı ; Tavsiye edilmez , bunun sebebi kaynağın mili sertleştirmesi ve kırılgan hale getirmesidir.

 

Kaplama  yöntemi; Tavsiye edilmez , sebebi maliyet ve kaplamanın kaplin montaj ve demontajı sırasında

kalkma riski olmasıdır.

 

Torna yöntemi ;  Tavsiye edilen yöntemdir. Kaplin yeri toz paso yöntemi ile tornalanarak düzeltilir ve yeni

ölçüye göre kaplin imal edilir veya  mevcut kaplin içi doldurularak işlenir.

 

Yeni mil imali ; Salgının mil durumuna göre fazla ollması durumunda eski milin demonte edilerek yeni mil imal

edilmesi gerekir.

 

4- MEKANİK EXPERTİZ;

a) Motor rotoru mil rulman yerleri dış çap mikrometresi ile %1 hassasiyetle ölçülür.

 

b) Gövde kapağı rulman yerleri iç çap mikrometresi ile %1 hassasiyetle ölçülür

 

c) Mil kaplin yeri ve kaplin/kasnak içi de mikrometreler ile ölçülür.

 

d) Exproof motorlarda motorların özellikleri açısından yağlama flanşı klemens kapağı gibi tüm  geçmeYerleri

iç ve dış mikrometreler ile ölçülür.

 

Rulman toleransları imalatçı tarafından belirlenir . Endüstriyel ağır sanayi  motorlarında genel uygulama olarak mil +0 ila +25 mikrometre, Kapak +0 ile +45 mikro metre arasıdır. Tolerans miktarına motor devri ve yatak büyüklüğü ve kullanılan rulman boşluğu etki eder.

 

5- ELEKTRİK EXPERTİZİ;

a) Sargıların megger izolasyon testi yapılır.

 

b) Gerekliliğe göre gerekiyorsa Hi-POT  Surge testleri yapılır.

 

c) Yatak izolasyonu varsa 100 Volt’ta  megger testi yapılır.

 

d) %0,1 hassasiyetle DC direnç testleri yapılır

 

e) Isıtıcı varsa direnç testleri yapılır.

 

RTD ısı algılayıcılar varsa direnç testleri yapılır.

 

Manyetik alan geçirilerek nüve testleri yapılır.

 

Göz kontrolü ile gevşek kopuk bobin bandaj vs. arızaları gözlemlenir.

 

6- YIKAMA VE TEMİZLİK;

Sargılar basınçlı sıcak su püskürten ve su içerisine ayarlı temizleme deterjanı karıştıran makine ile tüm kirlerden arındırılıncaya kadar yıkanarak temizlenir. Uygulama özel bir kabinde uygun koruyucu ekipman kullanan tecrübeli ustalar tarafından veya gözetimi altında yapılır.

 

b) Motora ait tüm parçalar, kapak , rotor , kaplin vs. ekipmanlar da aynı şekilde yıkanarak temizlenir.

 

c) Özellikle generatörde veya motorlara takılı yıkama uygulamasından etkilenebilecek özel ekipman devre vs. düzeneği bulunuyorsa bunlar yıkama öncesinde demonte edilirler.

 

7- FIRINLAMA VE VERNİKLEME;

a) Motorlaryıkandıktan sonra kurutma fırınında fırınlanırlar. Fırın ısısı ısı kontrol rölesi ile ayarlanır ve sabit tutulur.

 

b)Fırının içerisinde havayı homojen olarak sirküle eden fanlar ve gaz tahliye bacaları bulunmalıdır.

 

c) Motorlar standart olarak 100 derecede 24 saat , 130 derecede 15 saat fırında tutularak kurutulurlar.

 

d) Fırın sonrası sargı izolasyonları megger cihazı ile ölçüldükten sonra değeri standartlara göre iyiyse vernikleme işlemine tabi tutulur.

 

e) Verniklemede sıcak sargı üzerine uygulanan vernik incelerek sargı içerisine emilir. Isı sınıfına göre uygun fırın verniği uygulamak çok önemlidir. Vernik kullanılmadığı zaman özel tertibatlı vacumlu kapta muhafaza edilir ve uygulama esnasında basınçlı hava ile belli bir basınçta sargılara püskürtülür. Vernikleme işlemi sonrasında  motorlar tekrar aynı

sürelerde fırınlanır.

 

8- KUMLAMA;

 a) Fırça tutucu ve klemens gibi camelyaf veya seramik malzemelerin üzeri iletken veya yalıtkan oksit tabakası ve kir ile kaplanır. Su ve kimyasal malzemeler bunları temizlemede yetersiz kalır. Kumlama yöntemi bu kirleri yüzeyden mekanik kuvvet ile atarak mükemmel bir temizlik sağlar.

 

9- BALANS;

İso 1940-1 standardına göre yapılan balans işleminde dikkat edilmesi gereken ,döner parçaların üzerinde olması ve

bunların noklamalarına uygun monte edilmesi ve kama ile kaplin/kasnağın durumudur.

 

Rotor mili kaplin yeri alın üzerinde H (Half-Yarım) veya F (Full-Tam) harfi ile balans alınırken kamanın durumu işaretlenmiştir.

 

Kaplinin/kasnağın balansı da buna uygun alınmalıdır. Rotorun Half-Yarım kama balansı alındıysa kaplin/kasnak balansı tam kama , Eğer rotor balansı tam kama alındıysa kaplin/kasnak balansı yarım kama (kamasız) olarak alınmalıdır.

 

Kaplin/kasnak uzunluğu rotor kamasından kısa ile  rotor tam kama kaplin/kasnak ise kamasız alınmalıdır. Veya rotor yarım kama alındıysa ve kaplin/kasnak kamalı alındıysa rotor üzerindeki kaplin/kasnak içindeki kamanın dışarda

kalan kısmı kesilerek yarım kama haline getirilir.

 

10- RULMAN MONTAJI;

a) Rulmanlar manyetik yöntemle ısıtılır. Gücü manuel ve otomatik olarak ayarlı olan cihazlar ile rulmandan akım geçirilir ve ısı algılayıcı ile kontrollü bir şekilde ısıtılır. Dikkat edilmesi gereken husus kolay bir montaj için rulman

uygulanacak ısı ,ortam ısısına 80 derece ilave edilerek bulunur. Daha fazla ısı rulmanın bozulmasına yol açabilir.

 

Uygun ıısıya gelmesi ile birlikte cihaz otomatik olarak demanyetizasyon yönergesi ile gerilimi kademeli olarak azaltarak rulmanın mıknatıslığını yok eder ve takılması için sinyal verir . Enerjinin ani kesilmesi rulman çeliği üzerinde artık mıknatıslık oluşturabileceği için etraftan metal tozları ve parçaları çekmesi sonucu nda bozulma riski olabilecektir.

 

Sinus kontrolü her iki alternasta çıkan ve yükselen kenarların aynı anda iletime ve kesime sokulmasıyla yapılmaktadır.

 

11- FİNAL TESTİ;

 a) Standart izolasyon testleri ve görsel muayeneler tamamlandıktan sonra motorlar döndürme testine alınırlar

 

 b) Elektriksel  ve manyetik alan ile ilgili arızaların belli olması için nominal gerilim verilmesi önemlidir.

 

 c) Rulman ve mekanik arızalar için de nominal devir ile döndürülmesi önemlidir. Sistemimiz 6000 Volt ‘  kadar gerilim verebilmektedir.

 

 d) DC motorlarda özellikle yük testi önem kazanmaktadır. Sistemimiz 250 kW ‘ a kadar yükleme yapabilmektedir.

 

 e) Bilezikli motorlarda rotor sargı ve bilezilk bağlantılarından emin olmak içinilk önce bilezikleri kısa devre yapmadan statora nominal gerilimi verilip rotor bilezikleri üzerinden rotor gerilimi okunarak etiket bilgileri ile karşılaştırılmalıdır.

 

 f) Boşta dönerken yapılacak FFT vibrasyon analizi ve gE Envelop testleri ile vibrasyon ve rulmanlara ait detaylı bilgiler elde edilebilir.

 

Bodrum Motor  Sarımı

Bodrum bobinaj

bodrum pompa sarımı

bodrum dalgıç pompa sarımı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.63816.6647
Euro7.27057.2996
Hava Durumu
Takvim
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret156994